پارت نامبر باتری لپ‌تاپ شما کجاست و چیست؟

 

    پارت نامبر باتری لپ تاپ شما کجاست و چرا باید بدانیم؟

 

     در این مقاله ما می‌خواهیم صرفا در مورد پارت نامبر باتری لپ تاپ با شما صحبت کنیم پس با نارین مگ همراه باشید.

 

برای شما این سوال پیش می‌آید که این پارت نامبر چیست؟ به چه دردی می‌خورد؟ و از همه مهمتر کجا نوشته شده است؟ پارت نامبر در واقع کد اختصاصی می‌باشد که بر روی محصولات درج مى‌شود و طبق کدهای قراردادی، اطلاعاتی از قبیل کشور سازنده و ... به مشتری داده مى‌شود. وقتی فروشنده از شما پارت‌نامبر می‌خواهد یعنی می‌خواهد اطلاعات دقیق و کاملی از باتری مورد نظر شما داشته باشد تا با اطمینان کامل باتری را به شما بدهد. هنگامی که شما پارت را دقیق و درست برای او می‌خوانید، متوجه می شود باتری شما مربوط به چه برندی از لپ تاپ ها می‌باشد، باتری از نظر ظاهری چه شکلی دارد و آیا او این باتری را موجود دارد یا خیر.

پس باید به دنبال این باشیم که این پارت نامبر جادویی کجا نوشته شده است؟

چون در مورد باتری لپ‌تاپ صحبت می‌کنیم پس مطمئنا پارت‌نامبر روی خود باتری نوشته شده است. برای اولین قدم باید باتری را از لپ تاپ جدا کنیم. روی باتری نوشته های بسیاری میبینیم، باید تشخیص بدهیم پارت نامبر کدام یک از این نوشته هاست. برای تشخیص پارت نامبر باتری مهمترین مورد به این بستگی دارد که لپ تاپ ما چه برندی باشد: ایسوز، ایسر، دل، لنوو، اچ پی، سونی و یا ...

هر شرکت سازنده دستگاه یک مدل و نوشتار خاصی برای پارت نامبر خود دارد که در ادامه مشاهده می‌کنیم:

 

۱ . پارت‌نامبر باتری لپ‌تاپ سونی:

 پیدا کردن پارت نامبر باتری لپ تاپ سونی

در عکس بالا یک باتری لپ‌تاپ سونی را میبینید که از لپ تاپ جدا شده است، در پشت باتری موارد زیادی نوشته شده است، پارت نامبر در لپ تاپ ها سونی به صورت زیر مشخص می شود:

VGP-BPS26 یا VGP-BPL26

عدد ۲۶ متغیر است، یعنی در مدل های مختلف لپ‌تاپ‌های سونی عدد آخر تغییر می‌کند، مثلا ۱۳ یا ۲۱ یا ۲۴ میتواند به جای عدد ۲۶ قرار بگیرد. در مواردی هم ممکن است دو پارت نامبر هر دو اشاره به یک مدل باتری داشته باشند که در این صورت فروشنده شما را راهنمایی میکند.

 

 

۲ . پارت نامبر باتری لپ‌تاپ ایسوس:

 

 asusu پیدا کردن پارت نامبر باتری لپ تاپ ایسوس


در عکس بالا یک باتری ایسوز می‌بینید، پارت نامبر باتری هم داخل عکس مشخص شده است. پارت باتری های ایسوز یا به صورت نوشتاری مانند مثال زیر مشخص می شوند:

A32-K55 یا A32-K53 یا A31-K56 یا A41-X550

یا هم به صورتی که در عکس زیر می بینید.

 

A41LK9H یا A41N1501

پارت نامبر باتری لپ تاپ ایسوس

 

این‌ها مدل‌های نوشتاری پارت نامبر هستند، یعنی شما نباید فقط به دنبال دقیقا همین شماره ها باشید، چون باتری های مختلف مدل های مختلفی پارت نامبر دارند و اعداد متفاوتی روی آنها نوشته شده، هدف این است که شما باید بدانید به دنبال چه مدل عدد یا نوشته‌ای روی باتری بگردید.

 

۳ . پارت نامبر باتری لنوو:

 

در باتری‌های لنوو برای پیدا کردن پارت نامبر یا باید دنبال FRU ( اف آر یو ) باشید:

پارت نامبر باتری لپ تاپ لنوو

شما کافیه عددی که جلوی FRU  نوشته شده رو بخونید  FRU 121SS080C :

و یا در بقیه باتری های لنوو هم پارت نامبر به شکل   ۵۷Y663 یا L09C6Y14 یا ۱۲۱۰۰۱۰۳۳ دیده می‌شود.

 

 

۴ . پارت نامبر باتری ام اس آی:

پارت نامبر باتر لپ تاپ msi

معمولا باتری‌های برند MSI پارت نامبرشان با کلمه BTY  شروع می‌شود، مثل BTY-S14  و BTY-M66، اما خب در بعضی باتری‌ها هم به صورت نوشتاری A32-A24 پارت نامبر قابل دیدن است.

 

 ۵ . پارت نامبر باتری ایسر:

پارت نامبر باتری لپ تاپ ایسر

بیشتر پارت باتری های ایسر به صورت مثلا AS10D31 نوشته می‌شوند، ولی اگر این مدل را روی باتری پیدا نکردید به دنبال این شکل نوشتاری باشید  BTP-ANJ1:

 

۶ . پارت نامبر باتری اچ پی:

پارت نامبر باتری های لپ تاپ اچ پی معمولا” با HSTNN (اچ اس تی ان ان) شناخته می‌شوند:

 

HSTNN-Q48C

پارت نامبر باتری لپ تاپ اچ پی hp


و یا به صورت شکل زیر :

پارت نامبر باتری لپ تاپ اچ پی hp

شما می تونید عدد نوشته شده جلوی HP SPARE را بخوانید.

 

۷ . پارت نامبر باتری لپ تاپ دل:

روی باتری‌های برند DELL  هم اگر دقت کنید می‌بینید که نوشته شده TYPE و روبروی آن یک عدد نوشته شده که این همان پارت باتری می‌باشد.

پارت نامبر باتری لپ تاپ دل dell

 

۸ . پارت نامبر باتری اپل:

وقتی شما می‌خواهید باتری مک بوک خود را تعویض کنید، مطلب مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که شما حتما باید مدل باتری لپ تاپ را بدانید نه مدل مک بوک خود را !!

به عنوان مثال اپل تولید مک بوک A1278 را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرد و تا سال ۲۰۱۲ تولید آن را ادامه داد که البته با توجه به پیشرفت روز افزون سخت افزار ها، سال به سال مشخصات سخت افزاری این مدل مک بوک ها را ارتقاء داد و مک بوکی با مشخصات روز را روانه بازار نمود. این به این معنی است که هرچند مدل های تولیدی این مک بوک از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ همه با A1278 شناخته می شوند اما از نظر سخت افزاری تفاوت می کنند، و این یعنی ممکن است باتری مدل دستگاه اپل مثلا A1278 در سال ۲۰۰۹ با سال ۲۰۱۱ با هم تفاوت داشته باشند.

 

پس برای اینکه شما باتری رو اشتباه نخرید حتما مدل نامبر نوشته شده روی باتری رو برای فروشنده بخوانید:

پیدا کردن پارت نامبر باتری لپ تاپ اپل apple

تا اینجا با شکل و شمایل نوشتاری پارت نامبر روی برند های مختلف آشنا شدیم، با دقت روی نوشته هر باتری می‌توانیم خیلی راحت پارت نامبر را تشخیص دهیم.

 

ولی یک نکته خیلی مهمی وجود دارد و آن اینکه چندین مدل پارت نامبر می تواند اشاره به یک مدل باتری بکند، اینکه پارت نامبر نوشته شده روی باتری قدیمی لپ تاپ ما با پارت نامبر نوشده شده روی باتری جدید که به تازگی خریده‌ایم تفاوت‌هایی دارد، نمی‌توان  صد در صد گفت این دو باتری با هم فرق دارند، چون همانطور که در بالا نیز اشاره شد چندین و چند مدل پارت نامبر مختلف می‌تواند اشاره به یک مدل باتری کند. پس در این موارد اول دو پارت نامبر را بررسی می‌کنیم (بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید) اگر دیدیم علاوه بر اختلاف پارت نامبر‌ها، اختلاف ظاهری هم وجود دارد و دو باتری از نظر ظاهری و جای سوکت و خارها و با هم تفاوت دارند در آن صورت می‌توان گفت این دو باتری مثل هم نیستند.

 

جهت انجام خرید و یا گرفتن مشاوره در مورد باتری لپ تاپ در تمامی برندها به فروشگاه اورجباتری نارین پردازش مراجعه فرمائید.